اخبار

موفقیت شرکت کارخانجات مخابراتی ایران در اجرای پایلوت طرح آبیاری هوشمند در فارس

موفقیت شرکت کارخانجات مخابراتی ایران در اجرای پایلوت طرح آبیاری هوشمند در فارس
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس از موفقیت اجرای طرح سیستم آبیاری هوشمند بومی طراحی شده توسط شرکت کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC) به صورت پایلوت در مزارع کشاورزی و باغات شهرستان جهرم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با بیان اینکه با اجرای طرح آبیاری هوشمند، آبیاری زمانی انجام می شود که گیاه نیاز به آب داشته باشد، اجرای این طرح را برای استان فارس با توجه به بحران آب حیاتی دانست و نتایج آن را در افزایش بهره روی در این حوزه و توسعه اقتصادی استان دارای اهمیت بالایی برشمرد.

وی افزود: این سامانه در 50 هکتار از اراضی و باغات شهرستان جهرم به صورت پایلوت پیاده سازی و اجرا شد که نتایج حاصل شده از کاهش 30 تا 35 درصدی در مصرف آب و افزایش بهره وری در تولید تا 25 درصد را دارد.

سهرابی مزایای این سامانه را نظارت دقیق و آنلاین بهره بردار از کلیه مراحل آبیاری از طریق تلفن همراه، امکان برنامه ریزی خودکار آبیاری بدون نیاز به حضور در محل بر حسب میزان رطوبت و میزان تبخیر، ثبت سابقه آبیاری در سامانه و سیستم مرکزی، ایجاد امکان پایش و کنترل دوره ای و ایجاد مکانیسم آنلاین پایش میزان آب مصرفی عنوان کرد.

همچنین سایر قابلیت های سامانه را بکارگیری در مزارعی که دارای شبکه برق نیستند، مجهز به سامانه انرژی خورشیدی با توانمندی عملیاتی ماندن دستگاه به مدت چهار روز ابری متوالی، اطلاع رسانی زمان کوددهی و سم پاشی حدود بحرانی مثل سرمازدگی به کشاورز از طریق سنسورهای تعبیه شده بر روی سامانه ذکر کرد .

مدیرکل ICT فارس در پایان اظهار کرد: هم اینک امکان تولید انبوه این سامانه در شرکت کارخانجات مخابراتی ایران فراهم شده است که با توجه به نیاز مبرم جهت صرفه جویی و مصرف بهینه آب در کشور، استفاده از آن می تواند در رفع چالش های پیش رو به منظور کاهش هدر رفت آب در بخش کشاورزی کشور بسیار موثر واقع شود.

 

۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۹
تعداد بازدید : ۶۰۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید