اخبار

همایش "صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو" در شیراز برگزار شد

همایش "صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو" در شیراز برگزار شد
همایش "صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو" با هدف کمک به کسب وکارهای نوپا در بخش صنعت فضایی کشور، به همت سازمان فضایی ایران و همکاری اداره کل ICT استان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با بیان اینکه فناوری فضایی امروزه به عنوان عامل بهبود وضع اقتصادی، رشد و افزایش توانمندی سایر بخش ها شناخته می شود، هدف از برگزاری این همایش را توسعه کسب و کارهای فضاپایه عنوان کرد. 

سهرابی گفت: تلاش کشورها در جهت رسیدن به فناوری فضایی در ارتباطات و یا مباحث رادیویی خلاصه نمیشود و داده هایی که استخراج می شود فوق العاده کاربردی است.

وی افزود: کشورهای توسعه یافته در بخش های مختلفی همچون کشاورزی، صنایع، معادن، مدیریت بحران و مسایل دفاعی از این داده ها استفاده می کنند اما این کشورها اطلاعاتی که در اختیار سایر کشورها قرار می دهند اطلاعات سوخته ای است که منجر به خلق ثروت نمی شود. 

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس تاکید کرد: کسب و کارهایی که در این حوزه شکل می گیرند باید بتوانند از این داده ها خلق ثروت کنند و با ایجاد محصول جدید و راهبری بخش جدیدی از صنایع، زمینه را برای رشد اقتصاد و توسعه اشتغال فراهم کنند.

سعید قربانی، مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به اقتصادی بودن مبحث فناوری فضایی و خدمات وابسته به آن، گفت: لازم است بخش دولتی با اهتمام و عزم جدی به این حوزه که هر لحظه، اختلاف بین کشورهای پیشرو و مابقی کشورها بیشتر و عمیق تر میشود بپردازد.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران گفت: از بین 92 کشور عضو باشگاه جهانی فضایی، 58 کشور قابلیت طراحی و ساخت ماهواره را دارند که از این تعداد، تنها 10 کشور از جمله ایران توانایی پرتاب ماهواره را دارند.

قربانی با اشاره به پرهزینه بودن ساخت ماهواره های بزرگ، گفت: امروزه کشورهای مختلف از ماهواره های بزرگ و پرهزینه به سمت ماهواره های کوچک و کم هزینه تر بنام "منظومه" پیش میروند.

وی ابراز امیدواری کرد: با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های صورت گرفته، پرتاب های بعدی سریعتر و با دقت بیشتر شکل بگیرد تا ایرادات احتمالی پرتاب گرها برطرف شده و فناوری پرتاب ماهواره در کشور به تثبیت برسد.

وی در ادامه با اشاره به تکلیف قانونی حمایت از توسعه کسب و کارهای فضاپایه، گفت: ساختار سازمان فضایی طبق اساسنامه سازمان فضایی کشور تغییر یافته است و اداره کل توسعه کسب و کارهای فضاپایه ایجاد شده است تا بتواند به خوبی در این حوزه نقش حمایتی خود را ایفا کند.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران در پایان، با روشن خواندن افق و آینده صنعت فضایی کشور، گفت: شرکت ها و اپراتورهای مخابراتی برای ورود به حوزه فضایی ابراز علاقمندی کرده و کنسرسیومی تشکیل داده اند و در این خصوص قرارداد پژوهشی منعقد شده که بیانگر اعتقاد و علاقه راسخ بخش خصوصی می باشد و سازمان فضایی کشور نیز در این راستا نقش حمایتی و تسهیل گری را دنبال می کند.

همایش "صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو" با حضور سعید قربانی مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، شبنم یزدانی مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضا پایه سازمان فضایی ایران، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، یلدا راهدار رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس و مشارکت شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، دانشجویان وعلاقمندان صنعت فضا با محور نقشه راه صنعت فضایی کشور، توسعه کسب و کارهای فضاپایه، نقش فناوری های نوین در توسعه فناوری فضایی و منظومه های ماهواره ای و نقش آنها در توسعه کشورها، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس برگزار شد.

 

 

۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۴۶
روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس |
تعداد بازدید : ۵۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید