اخبار

مدیرکل ICT استان فارس:

باید از وابستگی به نرم افزارهای بسته خارجی رها شد

باید از وابستگی به نرم افزارهای بسته خارجی رها شد
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس درهمایش "نرم افزارهای آزاد با رویکرد سازمانی" که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد خواستار حرکت دستگاهها به سمت استفاده از نرم افزارهای آزاد یا متن باز و رفع انحصار سیستم های بسته خارجی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، گفت: اهمیت استفاده از نرم افزارهای آزاد یا متن باز روز به روز پررنگ تر و محسوس تر می شود به طوری که برخی سازمانها و سیستم های دولتی و دنیا برای رهایی از انحصار شرکت هایی مانند مایکروسافت و اپل به نرم افزارهای آزاد روی آورده اند که این امر به علت کاهش هزینه نبوده است بلکه امنیت و اطمینان خاطر را به دنبال دارد.

وی افزود: موضوعی که غالبا در نرم افزارهای انحصاری شاهدیم عدم مالکیت کاربران در استفاده از این نرم افزارهاست و اخیرا شاهد بودیم شرکت های آمریکایی نرم افزارهایشان را از گوشی کاربران ایرانی حذف کردند بدون اینکه از کاربران اجازه بگیرند و کاربران اختیاری داشته باشند. 

مدیرکل ICT فارس تصریح کرد: نرم افزارهای آزاد که به صورت متن باز ارایه می شوند قابلیت توسعه زیرنظر دولت یا هر سازمان دیگری را دارند و در صورت رویارویی با مسایل امنیتی، تحریم یا مشکلات مشابه می توانند از وابستگی به نرم افزارهای انحصاری بکاهند و در صورتی که کدمخرب یا جاسوسی در نرم افزار کنجانده شود قابل شناسایی و اصلاح است.

وی تاکید کرد: باید ضوابط و قوانین لازم برای حمایت از نرم افزارهای آزاد در کشور تدوین شود و زمینه سازی لازم جهت استفاده از این نرم افزارها توسط دستگاهها صورت گیرد.
فراهم کردن بستر تولید سیستم عامل ملی به همراه نرم افزارهای آزاد کاربردی بر مبنای سیستم عامل آزاد، رفع مشکلات پایه ای و اساسی مرتبط با زبان فارسی در بخش های مختلف سیستم عامل، افزایش سطح آگاهی مردم و ترویج استفاده از نرم افزارهای آزاد متن باز از جمله اهداف ملی طرح نرم افزار آزاد است که در این نشست به بحث و گفتگو گذاشته شد.

۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۰۸
تعداد بازدید : ۷۸

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید