پرش به محتوای اصلی

رادیو‌های دریایی

 

«Marine Radio VHF»

 

«مسلم است که وجود ارتباط بین انسان‌ها در شرایط مختلف زندگی لازم و ضروری است، چنان‌چه امروزه ازانوع تجهیزات ارتباطی با کاربری عمومی و تخصصی استفاده می شود، در این بین نیاز به ارتباط و آن هم از نوع پیوسته و مداوم جهت دسته‌ها و گروه‌های خاصی که تحت شرایط ویژه‌ای به زندگی و کار مشغول‌اند بسیار محسوس‌تر و مهم‌تر می‌نماید. مثل ارتباط بین خلبان هواپیمای نظامی و غیر نظامی و یا حتی شناور‌هایی که روی هر نقطه از کره‌ی زمین در حرکت و فعالیت‌ هستند. مسلماً وجود ارتباط بین این موارد نه تنها لازم بلکه حیاتی به نظر می‌رسد و از جهتی که در این شرایط ارتباط می‌بایست بر مبنای سامانه ای بدون نیاز به کابل و سیم و ... برقرار گردد لذا بهترین گزینه استفاده از امواج رادیویی است.»

 

در این قسمت نگاهی کوتاه به کانال‌ها و سامانه ‌های تعریف شده جهت ارتباطات دریایی می اندازیم.

 

در جهان سه دسته کانال دریایی ویژه‌ی ارتباطات صوتی بین دریا و خشکی، بین شناور‌ها و نیز داخل شناور‌ها به شرح زیر تعریف شده است.

 

1- کانال‌های استاندارد بین‌المللی

 

2- کانال‌های کشور آمریکا

 

3- کانال‌های کشور کانادا

 

این سه دسته به جز اختلافاتی محدود کمابیش یکسان تعریف شده‌اند. نوع دوم و سوم تنها در کشور‌هایی که ذکر شده مورد تأیید و قابل استفاده قانونی خواهند بود و نوع بین‌المللی، استاندارد جهانی ارتباط بین شناور‌ها و یا داخل و خارج آن‌ها، از قایق‌های کوچک تفریحی کوچک گرفته تا کشتی‌های عظیم تجاری و حمل و نقل کالا و مسافر را شامل می‌شود. در ادامه به شرح و توضیح برخی نکات برجسته در استفاده از رادیو‌های دریایی اشاره می‌گردد. استفاده از رادیو‌های دریایی بر اساس مقررات بسته‌ به اندازه‌ی شناور‌ها و کاربرد‌ آن‌ها متغیر است. چنان‌که برای برخی اجباری و برای برخی دیگر اختیاری است. مقدار برد تجهیزات ممکن است دوربرد و یا کم برد باشد. شناور‌ها بوسیله‌ی رادیو‌ها قادر به برقراری ارتباط با شناور‌های دیگر و یانگهبانان ساحلی و بنادر موجود در خشکی خواهند بود. FCC مقررات مربوط به ارتباطات دریایی در آمریکا را به همراه گارد ساحلی این کشور تدوین نموده است. تمامی کاربران این رادیو‌ها ملزم به رعایت مقررات و در قبال آن مسئول خواهند بود.

 

- چه شناور‌هایی ملزوم به استفاده از رادیو‌های دریایی هستند؟

 

* کشتی‌های باری که وزن آن‌ها بیش از 300 تن است.

 

*کشتی‌ها و قایق‌های مسافر‌بری که بیش از 6 مسافر را در خلیج و یا آب‌های آزاد حمل می‌نمایند.

 

*شناور‌های مخصوص کشیدن دیگر شناور‌ها که طول بیشتر از 20 متر دارند.

 

*قایق‌های یدک‌کشی که بیش از 8 متر طول دارند.

 

*قایق‌های ماهی گیری تجاری

 

به جز مواردی که ذکر گردید دیگر شناور‌ها در استفاده یا عدم استفاده از رادیو‌های دریایی مختارند.

 

-چه نوع از رادیو‌های دریایی مورد قبول هستند؟

 

*توان خروجی این رادیو‌ها در نهایت نباید بیشتر از 5 وات برای رادیو‌های دستی و 25 وات برای انواع قابل نصب بر روی شناور باشند.

 

این رادیو‌ها باید توانایی ارسال بر روی کانال‌های 9 و 16 استاندارد را دارا باشند. همچنین رادیو‌های مورد استفاده باید دارای شماره‌ی ثبت و بر چسب استاندارد از کمیته FCC باشند.

 

- آیا می‌توان از یک رادیو‌ی دریایی با قابلیت تماس انتخابی(selective call) استفاده کرد؟

 

*برای این منظور می‌بایست یک کد منحصر به فرد 9 رقمی به نام (MMSI) را از مراجع قانونی به نام خود ثبت نمایید سپس این کد را به وسیله‌ی نرم‌افزار رادیو به دستگاه اضافه کرده و از آن استفاده می‌کنید. FCC در آمریکا از مراجعی است که متولی ارائه این شناسه است.

 

-چه کانال‌هایی قابل استفاده هستند؟

 

*کانال‌های دریایی بر اساس نوع کاربرد و محتوای پیام‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که استفاده از آن ها می‌بایست مطابق با نوع پیام باشد، مثلاً پیام‌هایی که بین شناور‌ها و یا بین شناور و ساحل انجام می‌شوند، کانال‌های خاص خود را دارند.

 

- نکاتی که باید در استفاده از این رادیو‌ها مورد توجه قرار گیرند.

 

1- در صورتی که بر روی کانال‌های دیگر مکالمه‌ای ندارید همواره رادیو را روی کانال 16 تنظیم نمایید و در غیر این صورت بین کانال‌های مورد استفاده و کانال‌های 16 چرخه‌ی پویش (scan) برقرار نمایید.

 

2- همیشه از حداقل توان مورد نیاز جهت ارتباط استفاده کنید زیرا این امر احتمال تداخل و ایجاد مزاحمت برای دیگر شناور‌ها را کاهش می‌دهد.

 

3- تماس با ایستگاه ساحلی محلی همواره کانال‌های خاص خود را دارد اما در صورتی که نمی‌دانید این کانال‌ها کدامند از کانال‌ 16 استفاده نمایید. ایستگاه‌های ساحلی همواره بر روی کانال‌های 9 و 16 شنود دارند و به محض دریافت پیام به آن پاسخ می‌دهند.

 

4- در تماس با دیگر شناور‌ها می‌توان هم از کانال‌های مربوط به تماس‌های کشتی به کشتی و آن هم با حداقل توان مورد نیاز استفاده نمایید.

 

5- در مواقع مکالمه با کارکنان و بخش‌های داخلی شناور، تنها و تنها از کانال‌های داخلی (inter ship) و آن هم با حداقل توان مورد نیاز استفاده نمایید.

 

6- طول زمان هر تماس محدودیت دارد، به همین دلیل طول زمان ارسال هر پیام نباید بیشتر از 30 ثانیه در هر مرتبه باشد (فشردن پیوسته‌ی کلیه PTT). در صورتی‌که پاسخی دریافت نکردید می‌بایست قبل از ارسال مجدد پیام دو دقیقه منتظر بمانید، بعد از سه بار که این عمل تکرار شد می‌توانید بار دیگر بعد از 15 دقیقه پیام را ارسال کنید.

 

- چه نوع پیام یا ارتباطی خلاف مقررات است؟

 

1- پیام‌های درخواست کمک یا اعلام حوادت دروغ و نادرست.

 

2- پیام‌های حاوی الفاظ زشت و توهین‌آمیز

 

3- ایجاد نویز، تماس بی‌وقفه و غیر ضروری و یا تماس به منظور آزمایش عملکرد رادیو و همچنین تماس در مواقعی که شناور در خشکی قرار گرفته نیز بر خلاف ضوابط است.

 

4- آزمایش عکس‌العمل در مقابل ارسال پیام‌های اضطراری کذب ودیگرشوخی ها.براساس قوانین ، ارسال هرگونه پیام شوخی وجعلی درقالب پیام های اضطراری بر روی کانال 16 موجب پیگرد قانونی و محکومیت از جمله جریمه‌ی نقدی ، زندان و یا محرومیت از استفاده‌ی شناور می‌گردد.

 

- در صورت تخطی از مقررات چه اتفاقی می‌افتد؟

 

*در صورتی که تخطی از مقررات برای مراجع قانونی کنترل کننده مسلم شود، ابتدا اخطاری کتبی از طرف آن‌ها برای خاطی ارسال خواهد شد و در صورت عدم توجه و تکرار خطا ممکن است منجر به لغو پروانه‌ و حتی محکومیت نیز گردد.

 

-پیام‌های اضطراری بین‌المللی چه هستند؟

 

سه پیام اضطراری معمول مورد استفاده به قرار زیر است:

 

1-(May DAY) پیام اضطراری که نشان دهنده‌ی تهدید بزرگ و قریب الوقوع خطر برای درخواست کمک هستند.

 

2- (PAN PAN) پیام فوری که در مواقع در خطر بودن شناور یاجان اشخاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

3-(security) پیام هشداری که جنبه‌ی آگاهی دهنده و هشدار در خصوص مسیر‌یابی و یا اخطار‌های مهم در مورد شرایط جوی ارسال می‌گردد.

 

«کانال‌های آب و هوا»

 

شاید یکی از بیشترین کاربرد‌های رادیو دریایی گوش دادن و بازبینی پیوسته‌ی کانال‌های اطلاعات آب و هوا است. «اداره‌ی هواشناسی آمریکا» (NOAA) در تمامی ساعات شبانه ‌روز و به طور پیوسته وضعیت جوی مناطق مختلف را پیش‌بینی و بر روی این کانال‌ها منتشر می‌کند. پخش این پیام‌ها هر 6 الی 4 دقیقه تکرار می‌شود و نیز هر دو یا سه ساعت بهروزرسانی می شود.. در آمریکا نگهبانان ساحلی نیز پیام‌های هشدار و اخطار در خصوص شرایط جوی را بر روی کانال 16 اعلام می‌کنند.

 

گفتنی است عملکرد رادیو‌های دریایی بر روی کانال‌های مربوط به آب و هوا یک طرفه و تنها به صورت گیرنده خواهد بود.